Prowadzenie księgowości w firmach – jakie są możliwości na sprawne rozwiązanie tego problemu

przez | 20 marca 2023
Obowiązkiem każdej działającej firmy jest rozliczanie się z urzędem skarbowym i zusem – zależnie od formy działalności będzie albo raz na kwartał, albo na miesiąc. Przed zrobieniem przelewów należy dobrze policzyć wszystkie konieczne podatki, biorąc do tego dochody uzyskane przez firmę i wydatki, w tym wynagrodzenia dla pracowników. Istotne jest, aby wykonać to poprawnie i solidnie, bo w razie pomyłek będzie trzeba tłumaczyć się przed urzędem skarbowym, a może i ponieść nawet konsekwencje finansowe.

Księgowość

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Dodatkowym problemem są skomplikowane i bardzo często zmieniające się przepisy, które nawet doświadczonym księgowym mogą sprawiać kłopoty. Jeżeli ktoś ma parę faktur (zobacz faktura program) w miesiącu, ma niedużo kosztów i nie wykonuje jakiś skomplikowanych operacji finansowych, to w takiej sytuacji księgowość firmy jednoosobowej będzie tak łatwa, że powinien sam dać sobie z tym radę. Oczywiście powinien w tym celu poznać chociaż podstawy księgowości, ale będzie to wiedza, która nawet podczas prowadzenia interesów z pewnością będzie przydatna – więcej .

Jeżeli taka firma będzie większa, to bez profesjonalnej pomocy raczej się nie obejdzie, zresztą w którymś momencie pojawiłaby się sytuacja, że właściciel zamiast pilnować swojego biznesu to zajmuje się dokumentami i liczy deklaracje. Jeżeli będzie potrzeba skorzystania ze wsparcia profesjonalistów, to można pójść z dwie strony, albo zatrudnić osobę do księgowości na etacie, albo wynająć biuro rachunkowe, jakie będzie się wszystkim zajmować.

Obie te opcje mają swoje wady i zalety, generalnie najczęściej jest tak, że jeśli firma jest duża, to przeważnie będzie się wybierać pierwsze rozwiązanie, bo jest ono po prostu wygodniejsze i tańsze. Czasami także jest tak, że na początku lepiej jest wynająć biuro, a gdy biznes się rozrośnie i spółka z oo księgowość stanie się rozbudowana, to wówczas zatrudnia się księgowego na etat. Lecz bez względu na to, które wyjście się wybierze to i tak księgowe sprawy w jakiś sposób się musi załatwić i popłacić wszystkie niezbędne podatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*