Prawidłowe Wykorzystywanie podłogi drewnianej to gwarancja jej trwałość

przez | 20 marca 2023
Podłoga jest swego rodzaju podstawą wszystkich pomieszczeń. Jest ogromnie ważna, ponieważ to po podłodze chodzą mieszkańcy, na niej stoją rozmaite sprzęty. Podłoga powinna być przede wszystkim trwała, by codzienne drogi domowników po domu nie były w stanie jej za wcześnie uszkodzić. Materiałów nadających się na podłogę jest bardzo wiele, a wybiera się je także zależnie od rodzaju pomieszczenia.

klepki podłogowe

Autor: Katie Walker
Źródło: http://www.flickr.com

Tak więc przykładowo w kuchni i łazience najczęściej wybiera się posadzki z płytek ceramicznych, które są praktyczne i łatwe do sprzątania. Za to w innych pomieszczeniach wybór jest większy i całkiem często pada na podłogi z drewna. Mimo, że tego rodzaju elementy są niezwykle kosztowne, na ich zakup decyduje się wiele osób ze względu na to, że producent parkietów () i innych podłóg drewnianych zazwyczaj udostępnia na nie długotrwałą gwarancję.

Typy używanego drewna

Ogólnie znany jest fakt, że w obrębie świata występuje bardzo dużo rodzajów drewna, a każdy z nich odznacza się odmiennymi właściwościami. Te poszczególne odmiany pojawiają się w rozmaitych zakątkach świata. Od gatunku drewna zależy przede wszystkim jego wygląd. W kwestii podłóg ważny jest taki wyznacznik jak twardość drewna. Nie do przecenienia jest jednak również jego wygląd, a przede wszystkim takie cechy jak kolor, struktura, występowanie i ewentualna liczba sęków. Wiadome jest, że niektóre odmiany drewna bardziej nadają się na podłogi, inne mniej. Jeżeli chodzi o gatunki, to w Polsce na przykład stosunkowo chętnie wybierane są takie uznawane za egzotyczne, które nierzadko mają dość nietypowe barwy, jaskrawsze od rodzimego drewna z Polski.

Pielęgnacja i użytkowanie podłogi z drewna

Podłoga z drewna w domu to element, który posiada swoje charakterystyczne wymagania. Jako produkt naturalny drewno ma specyficzne wyznaczniki, które należy uwzględniać. Przy wykorzystywaniu powinno się pamiętać o tym, by nie narażać podłogi na zniszczenie, chociażby poprzez chodzenie po niej na wysokich obcasach. Wymagana jest również specjalna konserwacja i pielęgnacja za pomocą specjalistycznych preparatów do drewna. Wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę producent podłóg drewnianych (ważne źródło) można znaleźć informacje na temat oferty podłóg (polecamy wylewka samopoziomująca anhydrytowa wolplan) drewnianych, a także sposobu ich konserwacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*