Czyszczenie fasad: metody na rozmaite zabrudzenia

przez | 14 lutego 2023
Elewacja nie wymaga dorocznego gruntownego czyszczenia. Starczy ją porządnie wyczyścić raz na parę lat. Sposoby czyszczenia fasady trzeba dobrać do rodzaju pobrudzeń. To, jak często będzie konieczne czyszczenie elewacji, w dużej mierze zależne będzie od umiejscowienia budynku.

mycie elewacji domu rodzinnnego

Autor: Wienerberger
Źródło: http://www.wienerberger.pl

Gdy blisko znajduje się las (w jakim zazwyczaj jest większa wilgoć) czy ruchliwa droga, może stać się to wymagane dosyć szybko. Na pewno przyspieszy to także struktura surowca użytego do wykończenia elewacji, to od niej zależy, w jak dużym stopniu brudy będą się osadzać oraz wnikać (wraz z wodą) w pory materiału. Im bardziej gładkie, tym mniej są podatne na brud.

Nim zdecydujemy się na dobór sposobu mycia fasad, powinniśmy określić rodzaj zabrudzeń. Innych zabiegów bowiem nastręcza zwyczajny kurz, innych usuwanie zielonego nalotu z glonów, a zupełnie innych jasne kropki na klinkierze. W wypadku wątpliwości ocenę lepiej zostawić ekspertom – .

Częstokroć elewacje pokrywane są cienkowarstwowym tynkiem. Zależnie od jego struktury (na przykład kornik), w odmienny sposób osadza się na nich pył lub sadza. Do przywrócenia tynkom pierwotnego wyglądu starczy zwykle mycie wodą.

czyszczenie elewacji z cegły

Autor: Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Intensywne polerowanie (zobacz polerowanie blach) ściany szczotką może spowodować uszkodzenie jej powierzchni. Woda rozpuszcza brud jak też. Oddziaływanie gorącej wody będzie w wyższym stopniu intensywne oraz o wiele skraca czas mycia elewacji. Pozwala także łatwiej usunąć tłuste zabrudzenia. Nazbyt gorąca woda może jednakże doprowadzić do gwałtownych odkształceń powłoki elewacyjnej, a w następstwie do powstania pęknięć. Nim rozpoczniemy prace, powinniśmy w niewiele widocznym miejscu sprawdzić, jak tynk odpowiada na mycie.

Najlepszy rezultat można osiągnąć przy użyciu myjki ciśnieniowej. Niewielkie zabrudzenia można sprawnie wyeliminować myjką przeznaczoną do użytku domowego. Wymaga to jednak czasu a także cierpliwości oraz regularności (co 2-3 lata) wykonywania tychże zabiegów. Przy wieloletnich pobrudzeniach czyszczenie fasad lepiej powierzyć firmie specjalizującej się w tego typu pracach. Używają one specjalistycznych myjek, których ciśnienie oraz wydajność są znacznie lepsze, a wybór dysz a także końcówek większy. Starczy wpisać w wyszukiwarkę zwrot: czyszczenie elewacji Warszawa, żeby uzyskać całe mnóstwo ofert.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*