Toalety publiczne: jak odpowiednio wyposażyć takie miejsca

przez | 5 kwietnia 2023
Toalety publiczne to nie tylko te, które kojarzą się z niezbyt przyjemnym zapachem i niezachowaniem higieny. To także toalety szkolne, w pracy, w galeriach handlowych itp. Powinny być one prawidłowo dopasowane do odmiennego rodzaju odbiorcy i spełniać wszelkie higieniczne normy. W jaki sposób i gdzie wyposażyć takie miejsce?

Projekt publicznej toalety

Autor: Katarzyna Szpicmacher, Maja Matu
Źródło: Sanitec KOŁO Sp. z o.o.
Po pierwsze należy dokładnie określić dla kogo będzie przeznaczona toaleta, gdyż – co oczywiste – całkowicie odmiennie będzie to prezentować się w przypadku kobiet, mężczyzn czy dzieci, niepełnosprawnych. Warto także sprawdzić, które przedmioty są nam niezbędne, a które możemy potraktować jako dodatek. Najbardziej znienawidzonym typem toalet publicznych są te niepachnące przyjemnie, w dodatku z zalaną podłogą, w której nie znajdziemy nawet kawałka papierowego ręcznika. W takim momencie często w ogóle rezygnujemy z korzystania. Dlatego też bardzo ważne jest, aby toaleta (toalety wolnostojące) była dobrze wyposażona, miała prawidłową wentylację i przede wszystkim nie była mokra, a jej stan ciągle kontrolowany.

Po pierwsze warto zadbać, aby miejsce to było odpowiednio oznakowane. Osoba, która chce z niego korzystać nie powinna mieć problemów ze znalezieniem oznaczeń prowadzących do toalet. Poza tym warto zapewniać naturalne oświetlenie, które nie oślepi użytkowników i nie będzie sprawiało wrażenia, że miejsce jest brudne. W niektórych przypadkach warto wyposażyć tego rodzaju miejsca w lampy owadobójcze – sprawdź lampy owadobójcze na polecanej stronie. Może to być bardzo przydatne, szczególnie, kiedy do toalety wchodzimy z zewnątrz. Istotne są również odpowiednie materiały na podłogach czy ścianach. Muszą sprawiać, że ryzyko upadku będzie jak najmniejsze. Warto skrupulatnie przemyśleć też układ toalet.

Toaleta publiczna

Autor: SCA Svenska Cellulosa Aktiebolaget
Źródło: http://www.flickr.com
Na przykład nie powinno się umieszczać pisuarów naprzeciwko drzwi wejściowych lub tak, by były widoczne w lustrach naprzeciwko wejścia. Zwiększa to poczucie komfortu zarówno korzystających, jak i wchodzących. Prawidłowe jest również jeżeli w miarę możliwości jak najwięcej czynności można wykonać bezdotykowo, np. spłukiwać WC czy myć ręce. Użytkownicy czują się wtedy lepiej. Kiedy korzystamy z suszarek do rąk, warto zainstalować oprócz tego dozownik z ręcznikami papierowymi, który może być bardzo przydatny podczas awarii. Konieczne są również oczywiście kosze na odpadki, dozowniki na mydło w płynie i środki do dezynfekcji. Idealnie wyposażona toaleta powinna zawierać również uchwyty dla niepełnosprawnych, umywalki dostosowane do wzrostu dzieci czy miejsce do przewijania maluchów. Wówczas jesteśmy przygotowani na każdą możliwość.Należy niezwykle dbać o higienę toalet publicznych. Ludzie, którzy z nich korzystają oczekują zachowania higieny. Powinniśmy pamiętać właśnie głównie o użytkownikach i sprawić, żeby mogli się poczuć jak najbardziej komfortowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*