Innowacyjne podzielniki ciepła, czyli precyzyjny pomiar na koszt własny

przez | 5 stycznia 2023
Rozliczanie się w sposób indywidualny za ogrzewanie mieszkania obowiązuje w Polsce od kilkunastu lat. Rozporządzenie rządowe ustala dwa rodzaje sprzętów, którymi lokatorzy mieszkań są zobligowani zliczać zużyty wcześniej prąd i wodę. Są to podzielniki ciepła i tak zwane ciepłomierze. Dyskusyjność wywołują zwłaszcza podzielniki służące pomiarom. Nie są to pojedyncze liczniki, które precyzyjnie wykazują jak wiele prądu zużywamy np. przez miesiąc lub rok eksploatacji tak zwanych mediów.

wymienniki ciepła

Autor: All Seasons Hire
Źródło: http://www.flickr.com
Podzielniki ciepła to zbierające dane z wielu mieszkań kalkulatory mierzące zużycie. Na podstawie wielu wskazań dzielą koszt na wszystkich mieszkańców w obrębie bloku, czyli pomiędzy pojedyncze mieszkania. Dzięki tym wyliczeniom w łatwy sposób sprawdzić, kto oszczędza na mediach, a kto należy do przeciwstawnej grupy „energożerców”. Podzielniki to elektronika nowej generacji.

Najbardziej precyzyjne z nich są te dwu czujnikowe, posiadające dwa oddzielnie mierzące urządzenia. Pierwszy miernik odpowiada za pomiar temperatury grzejnika, drugi weryfikuje temperaturę powietrza w mieszkaniu. Tak działające mechanizm jest najbardziej precyzyjny w naliczaniu jednostek zużycia. Mniej dokładne wartości otrzymamy z czujników wyłącznie temperatury (grzejnika), a najprostsze podzielniki ciepła podzielniki ciepła (działające przez odparowywanie cieczy) dają statystyki najmniej pewne – bmeters.pl/pl/podzielniki_kosztow_ogrzewania/259/).

Schemat którędy ucieka ciepło z budynku

Autor: Xella Polska Sp. z o.o.
Źródło: Xella Polska Sp. z o.o.
Zliczanie zużycia energii i wody opłaca się przeprowadzać używając nowoczesnych ciepłomierzy. Na rynku mamy do wyboru pośród dwóch rodzajów. Najczęściej używamy ciepłomierzy mechanicznych – najprostszych w montażu i gwarantujących nie tylko rozliczanie ciepła, ale również wody (centrum rozliczenioniowe). Dużo droższe i wymagające oceny kosztów eksploatacji są ciepłomierze ultradźwiękowe.

Procedura zliczania i egzekwowania należności z tytułu zużycia prądu – choć sprzyja postęp i instrukcje – wydaje się dla sporego odsetka mieszkańców zbyt skomplikowana i niejasna. Obliczane przez mierniki cyfry jednych mieszkańców uderzają po portfelu niezasłużenie, innym pozwalają zużywać więcej bez analogicznej dopłaty. W przypadku dwu-pomiarowych podzielników sprawa kreuje się na coraz bardziej sprawiedliwą, wykazy z urządzeń parowych wciąż są niezbyt dopasowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*