Co powinien umieć świetny księgowy, czyli parę uwag o pracownikach idealnych

przez | 18 czerwca 2023
Każdy rzemieślnik, który prowadzi jednoosobową firmę musi sobie poszukać księgowego bądź księgową, gdyż samodzielnie raczej nie będzie wypisywał faktur ani wypełniał druków dla urzędu skarbowego i innych instytucji państwowych. Powodów takiego stanu rzeczy jest dużo, ale do tych najistotniejszych zaklasyfikujemy zupełny brak czasu, jak również brak wymaganych umiejętności – przecież nie każdy musi wiedzieć, że w 2015 roku kwota zmniejszająca podatek wynosi nieco powyżej trzy tysiące złotych. Świetnych księgowych potrzebują również potężne korporacje, banki oraz placówki edukacyjne, w tym też politechniki.

Gotówka

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com
Kto więc postanowi zrobić karierę w księgowości, ten ma duże pole do popisu. Jednakże nie każdy pracownik księgowości będzie mógł zarobić fortunę na swoich kompetencjach. Oprócz wiedzy encyklopedycznej, niezbędna jest też praktyka w wymienionym zawodzie. Wykształcenie na światowym poziomie zapewniają krajowe uczelnie ekonomiczne, ale o praktykę w cenionym zakładzie pracy bywa nieco trudniej.

A właściwe zawsze pracodawcy sugerują się zawartością rubryki doświadczenie zawodowe w curriculum vitae kandydata. I nic w tym zadziwiającego – przecież idealna księgowa to osoba, która potrafi kompetentnie dokonać odliczenia składek zus od dochodów, a także rozmawiać z kontrahentami albo usługobiorcami w sposób rzeczowy i uprzejmy zarazem. Tutaj trzeba byłoby dodatkowo przypomnieć o umiejętności posługiwania się chociażby jednym językiem europejskim.

Dobra pamięć to jeden z najlepszych sprzymierzeńców każdego księgowego. W sieci trzeba cały czas weryfikować wybrane fakty – kwota zmniejszająca podatek (warto poznać zakres usług dotyczącą: doradca podatkowy płock) jest każdego roku inna, zatem nie można opierać się na danych sprzed paru lat (). Takie aktualne informacje są niezwykle przydatne w trakcie narad z pracodawcą, a dobry księgowy na poczekaniu poda wartość stawek, o które pyta zespół zarządzający.

Księgowość to pojęcie bardzo szerokie i każdy księgowy musi wiedzieć, że na pewno będzie poproszony o wyjaśnienie innych zagadnień, które są tylko pośrednio połączone z jego kompetencjami. I tak, jeśli rozlicza delegacje, to może zostać zapytany o to, jak odbywa się homologacja samochodów (). Zresztą w żadnym razie nie trzeba być specjalistą HR, aby wiedzieć, że im więcej ma się kwalifikacji, tym większe szanse na lepszą pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*